Samonosné nádrže na dešťovou vodu: ekologické a praktické řešení pro zahradu i dům

V dnešní době, kdy je otázka udržitelnosti a úspory přírodních zdrojů stále více na pořadu dne, se samonosné nádrže na dešťovou vodu stávají populárním řešením pro využití srážkové vody. Tyto nádrže nejenže přispívají k ochraně životního prostředí, ale také pomáhají snižovat náklady na spotřebu pitné vody. V tomto článku se podíváme na výhody, instalaci a praktické použití samonosných nádrží na dešťovou vodu.

Co jsou samonosné nádrže na dešťovou vodu?

Samonosné nádrže na dešťovou vodu jsou speciálně navržené kontejnery, které nevyžadují žádnou podpůrnou konstrukci ani zvláštní základy. Jsou vyrobeny z odolných materiálů, jako je polyethylen, které zajišťují dlouhou životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Tyto nádrže se instalují přímo na povrch země nebo do mělkého výkopu, což usnadňuje jejich umístění a minimalizuje náklady na instalaci.

Výhody samonosných nádrží

 1. Ekologická Úspora Vody: Využití dešťové vody snižuje spotřebu pitné vody, což je šetrné k životnímu prostředí a přispívá k udržitelnosti.
 2. Finanční Úspory: Používáním dešťové vody pro zalévání zahrady, splachování toalet nebo praní prádla můžete výrazně snížit své účty za vodu.
 3. Snadná Instalace: Samonosné nádrže nevyžadují složitou instalaci ani betonové základy, což snižuje náklady a čas potřebný k jejich zprovoznění.
 4. Odolnost a Dlouhá Životnost: Vyrobené z kvalitních materiálů, jsou tyto nádrže odolné proti UV záření, mrazu a mechanickému poškození.
 5. Flexibilita Použití: Mohou být použity nejen pro zalévání zahrady, ale také pro domácí spotřebu, například na splachování toalet nebo praní prádla.

Instalace samonosné nádrže

Instalace samonosné nádrže je poměrně jednoduchá a lze ji zvládnout bez potřeby odborné pomoci. Zde je několik kroků pro správnou instalaci:

 1. Výběr Místa: Vyberte vhodné místo, kde bude nádrž umístěna. Mělo by to být místo s dostatečným odtokem pro přebytečnou vodu a snadným přístupem pro svod dešťové vody ze střechy.
 2. Příprava Půdy: Pokud je nádrž umístěna na povrch, zajistěte, aby byla půda pod ní rovná a pevná. Pokud ji umísťujete do výkopu, vykopejte mělkou jámu podle rozměrů nádrže.
 3. Umístění Nádrže: Položte nádrž na připravené místo a zajistěte ji, aby byla stabilní. V případě potřeby ji můžete částečně zakopat.
 4. Připojení Okapů: Připojte svody dešťové vody z okapů k nádrži pomocí hadic nebo potrubí.
 5. Připojení Odtoku: Zajistěte, aby měla nádrž odtok pro přebytečnou vodu, který může být veden do kanalizace nebo do drenážního systému.

Praktické použití dešťové vody

Dešťovou vodu z nádrže lze využít různými způsoby, což zvyšuje její užitnou hodnotu:

 1. Zalévání Zahrady: Dešťová voda je ideální pro zalévání rostlin, protože neobsahuje chemikálie, které se nacházejí v pitné vodě.
 2. Splachování Toalet: Ušetřete pitnou vodu tím, že použijete dešťovou vodu na splachování toalet.
 3. Praní Prádla: Měkká dešťová voda je vhodná pro praní prádla a snižuje potřebu použití změkčovadel.
 4. Úklid a Mytí: Používejte dešťovou vodu pro úklid kolem domu, mytí auta nebo čištění zahradního nářadí.

Samonosné nádrže na dešťovou vodu představují jednoduché, efektivní a ekologické řešení pro využití srážkové vody. Jejich instalace je snadná a přináší mnoho výhod jak pro životní prostředí, tak pro vaši peněženku. Pokud hledáte způsob, jak snížit náklady na vodu a zároveň přispět k ochraně přírodních zdrojů, je investice do samonosné nádrže na dešťovou vodu skvělým krokem směrem k udržitelné budoucnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.